Federal Reserve qubernatoru Stephen Miran sabitləşdirilmiş coinlərin sürətlə artmasına uyğun monetar siyasətin tənzimlənməsi ehtiyacını vurğuladı və 2030-cu ilə qədər istifadəsinin 3 trilyon ABŞ dollarına çatacağını proqnozlaşdırdı. Nyuyorkda 2025-ci il noyabrın 7-də keçirilən BCVC Sammitində verdiyi çıxışında qubernator Fed-in daxili heyətinin qiymətləndirmələrinə istinad edərək sabitkoinlərin Dövlət xəzinəsi üzrə qısamüddətli borc tələbinin əhəmiyyətli payını təşkil edə biləcəyini qeyd etdi. Hal-hazırda mövcud olan qısamüddətli borclar 7 trilyon dollardan azdır; Tether və Circle kimi sabitkoin istehsalçıları tərəfindən gələn 1–3 trilyon dollarlıq giriş maliyyə dərəcələrinə və açıq bazar əməliyyatlarına əhəmiyyətli təsir edə bilər.
Miran, Donald Trump tərəfindən təyin olunmuş ən yeni qubernator, son dövrdə qəbul olunan GENIUS Aktının ABŞ dolları sabitkoinlərinə federal nəzarət təmin etdiyini, lakin birbaşa gəlir hüququ vermədiyini bildirdi. Nəticədə xarici istifadəçilər sabitkoinlərə qənaət aləti kimi tələbi artıraraq qlobal dollar axınlarını istiqamətləndirə bilərlər. Qubernator hesab edir ki, mərkəzi bankirlər Fed-in qiymət sabitliyi və maksimum məşğulluq üzrə ikili mandatı çərçivəsində sabitkoinlərdən doğan tələbi siyasət faizlərini təyin edərkən nəzərə almalıdırlar. Sabitkoin girişlərindən doğan güclənən dollar ixrac rəqabətçiliyinə və inflyasiya dinamikasına təsir edə bilər.
Çıxış sabitkoinlərin rəqəmsal maliyyə üçün böyümə vektoru kimi rolunu, köçürmələri, sərhədlərarası ödənişləri və zəncirdə ticarəti asanlaşdırdığını vurğuladı. Miran ABŞ maliyyə infrastrukturunun “yenidən başlanması” ehtiyacını vurğuladı, sabitkoinlərin ənənəvi bankçılıq şəbəkələrini tamamlayacağını göstərdi. Siyasət düzəlişlərinə revidiya edilmiş zəmanət çərçivələri, artırılmış məlumat toplama və dollarla bağlı token axınlarını izləmək üçün beynəlxalq tənzimləyicilərlə koordinasiya daxil ola bilər. Dünyadakı qanunverici orqanlar və tənzimləyicilər sabitkoin çərçivələrini qiymətləndirərkən, Fed-in addımları rəqəmsal dollar alətlərinin daha geniş maliyyə sisteminə inteqrasiyasını formalaşdıracaq.
Şərhlər (0)