İrlandiyanın maliyyə tənzimləyicisi, detallı bir baxışdan sonra Coinbase Europe-a qarşı əhəmiyyətli icra tədbiri elan etdi. İrlandiya Mərkəzi Bankı AML yoxlama alətlərinin səhv konfiqurasiyası nəticəsində 176 milyard avrodan çox dəyəri olan və 30 milyonun üzərində fərqli əməliyyatın izlənilməsində uğursuzluğa səbəb olduğunu müəyyən etdi. Bu nöqsan tam on iki aylıq dövr ərzində davam etdi və mübadiləni yüksək uyğunluq və nüfuz risklərinə məruz qoydu.
Qeydə alınan tapıntılara görə, təsirə məruz qalan dövrdə AML və terrorla maliyyələşdirməyə qarşı qaydalar üzrə daha ətraflı araşdırma tələb edən 2,708 əməliyyat tanınmamışdır.
Qaytarma işləri başa çatdıqdan sonra Coinbase bu şübhəli əməliyyat hesabatlarının hüquq-mühafizə orqanlarına və maliyyə kəşfiyyatı qurumlarına gecikmiş təqdimatını bildirdi.
İrlandiya Mərkəzi Bankı belə ölçülü gecikmələrin maliyyə sisteminin bütövliyini sarsıtdığını və narkotik qaçaqmalçılığı, fırıldaqçılıq, kibercinayətkarlıq və uşaq istismarına bağlı qanunsuz maliyyə şəbəkələrinin aşkarlanması və qarşısının alınması səylərinə zərər verdiyini vurğuladı.
21,5 milyon avro cərimə indiyədək kripto-asset xidmət təminatçılarına qarşı tətbiq olunan ən böyük cərimələrdən biri olmaqla rəsmilərin rəqəmsal valyuta platformalarında ənənəvi bankçılıq standartlarını tətbiq etməyə hazır olduqlarını işarə edir. Coinbase o vaxtdan bəri uyğunluq infrastrukturunu gücləndirilmiş qayda dəstləri, təkmilləşdirilmiş sistem konfiqurasiyaları və qlobal AML komandalarının artırılması ilə yeniləmişdir. Bir ictimai açıqlamada, mübadilə nöqsanları etiraf etdi, sərt nəzarətlərin saxlanmasına sadiqliyini təsdiq etdi və davam edən müstəqil auditlər üçün planları açıqladı.
Bazarda iştirakçılar kripto sənayesinə dair daha geniş nəticələri yaxından izləyirlər, çünki əsas yurisdiksiyalar oxşar icra strategiyalarını nəzərdən keçirir. Bu tədbir rəqəmsal aktiv vasitəçilərini ənənəvi maliyyə institutları ilə bərabər hesab etmək niyyətini möhkəmləndirir. Avropada fəaliyyət göstərən şirkətlər AML protokollarına, əməliyyat izləmə qabiliyyətlərinə və qırmızı bayraq işarəsi daşıyan fəaliyyətlərin vaxtında aşkarlanması və yüksəldilməsi üzrə nəzarətin güclənməsini gözləməlidir.